ПРИШТИНА – Највећа и најскупља мисија ЕУ, организована као добро плаћена екипа међународних правних и полицијских стручњака која је требало да уведе и надгледа спровођење владавине права на Косову и Метохији, показала се као корумпирана, пристрасна и непрофесионална. Тужитељка која је изнела ове оптужбе Марија Бамије суспендована је и пред дисциплинском је комисијом, европски парламентарци од високих бриселских званичника не могу да добију одговоре на постављена питања, а не оглашава се нико од особа умешаних у ову аферу.
Све ово изгледа као образац како из Брисела већ деценијама гледају на балканске државе, шта им у годишњим извештајима о напретку у интеграцијама ЕУ замерају и због чега њихови политички представници морају да трпе лекције европских званичника.
Везу са Балканом јуче је на конференцији за новинаре у Приштини уочила и сама Марија Бамије која се, према наводима Танјуга, пожалила да ју је Еулекс након иступа у јавности „напао методама у стилу Слободана Милошевића”. „Прогоне ме и сада сам на мети правде у стилу Слободана Милошевића.”
„Не кажем да Еулекс личи на режим Милошевића, ја кажем да ова истрага са тајним сведоцима и са претњама упућеним новинарима подсећа на стари режим”, изјавила је Бамије.
Бамије је на конференцији за медије говорила о „оптужбама и измишљотинама које су изнете против ње након објављивања сумње за корупцију у Еулексу”. Она је нагласила да ће јавно захтевати заштиту за себе, свог адвоката и новинара „Кохе” Вехбија Кајтазија, с обзиром на то да ће се Еулекс, како сматра, и према њима односити осветољубиво као према њој. „Ја ћу отићи кући, али ће они остати овде и ово лоше и срамотно понашање треба зауставити. Еулекс се неће сам од себе никада зауставити, неко треба да делује и да заустави све ово”, казала је Бамије. Иако не одговарају на суштинска питања, протекле две недеље запослени у Еулексу не пропуштају прилику да дискретно напомену да је тужитељка Бамије незадовољна јер је изгубила посао због смањења броја запослених и да је зато „одлучила да обрука мисију цурењем осетљивих докумената у новине ’Коха диторе’“.
Како се у јавности из дана у дан појављују нови детаљи који доказују да је Еулекс заташкавао криминал на високом нивоу и штитио косовску политичку елиту, све је јасније да кривотворење доказа у оптужници за ратне злочине против Оливера Ивановића, на које је „Политика“ упозорила крајем октобра – није последица немара, него смишљено монтирање оптужнице против истакнутог политичког представника Срба са Космета.
На уплитање Еулекса у политичке прилике на Космету, то јест заштиту албанске политичке гарнитуре, указују подаци да је Бамијева унутрашње органе ове мисије упозоравала још пре две и по године, али нико није реаговао.
Балканска истраживачка мрежа Бирн, која је разговарала са 55-годишњом тужитељком у Кфоровој бази код Приштине и имала увид у десетине страница поверљивих докумената, тврди да је интерна истрага започета у мају прошле године, значи годину дана пошто је Бамије указала на пропусте прегледавши судски одобрене прислушкиване разговоре.
Тако је, између осталог, откривено да је посредник ухапшеног секретара косовског министарства здравља Илира Тољаја добијао информације из канцеларије тужитељке Јарославе Новотне, која се осим изјаве дате на самом почетку откривања афере да има имунитет није оглашавала у медијима, па ни Бирну није одговорила на постављена питања.
Дакле, случај корупције у косовском министарству здравља датира још од пролећа 2012. године, а Бамије је Бирну показала мејлове које је почела да шаље у мају те године, у којима упозорава да је у пресретнутим разговорима открила да оптужени и њихови саучесници имају намеру да подмите судију Франческа Флорија, а да је саучесник у томе Новотна.
Бамије је о свему обавестила и тадашњу шефицу Специјалног тужилаштва Косова Данкињу Сигне Јустенсен (која је именована истог дана када и главна тужитељка Јарослава Новотна, 31. јануара 2012) и шефа Еулексовог одсека за правосуђе Силвија Бонфиљија. У мејловима које му је Бамије показала Бирну Бонфиљи ју је уверавао да ће унутрашња контрола темељно испитати њене приговоре, међутим, то се није догодило, а Бонфиљи је напустио Еулекс и вратио се у Италију.
Како је јуче рекла Марија Бамије, било је много лоших појединаца у Еулексу који су је мрзели и желели да је осрамоте с обзиром на то да се она жалила на корупцију не само у случају главне тужитељке Новотне и судије Флорија него и и због тога што су они извртали правила да би дали посао својим пријатељима, посебно једном броју тужилаца који не испуњавају критеријуме.
Жан-Пол Жаке добио рок од 40 дана да истражи корупцију у Еулексу
Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини је под притиском јавности и Европског парламента јуче поверила истрагу о корупцији у Еулексу професору Жан-Полу Жакеу, угледном стручњаку за међународно право. Жаке ће бити усредсређен на примену мандата Еулекса, са посебном пажњом на оптужбе за корупцију, а у року од четири месеца ће морати да достави резултате истраге и препоруке за даље кораке.
„Жаке је истакнути професор права са више од 40 година искуства. Као директор Правне службе Секретаријата Савета (ЕУ), он има јединствену стручност и искуство за истраживање тих оптужби”, навела је висока представница ЕУ, преноси Бета. „Откривање детаља о овим наводима је у нашем интересу, као и у мом личном на почетку мандата (високе представнице), и у интересу новог шефа мисије, са којим сам размотрила ове кораке”, додала је.
Жаке (72), из Нансија, професор је права од 1973, и директор Правне службе Секретаријата Савета ЕУ од 1992. године. Предавач је на Универзитету у Стразбуру, Европском колеџу Брижа, Европском колеџу Парме и Институту за европске студије Слободног универзитета у Бриселу.
Гостујући је професор на универзитетима у Барселони, Болоњи, Келну, Лисабону, Мадриду и другим градовима.
Нова шефица европске дипломатије Федерика Могерини најавила је 4. новембра да ће ускоро бити именован „независни стручњак” да испита рад мисије ЕУ на Косову Еулекс чија су три званичника оптужена за корупцију.
Оставите коментар на Бамије разоткрива намере Еулекса
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.