Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да је разграничење званични предлог Србије за разрешење косовског питања у дијалогу са албанском страном, али да још није одређено где би била линија разграничења.

Дачић је новинарима у Београду рекао да идеја о разграничењу постоји као предлог, али да није дефинисано где би била линија.

Албанска страна и даље ћути на тај предлог, колико се дало закључити из одговора министра спољних послова. Албанска страна још није одговорила, с обзиром да дијалога тренутно нема.

„Вашингтон заинтересован за дијалог“

Дачић је изјавио да је Сједињеним Америчким Државама највише стало да се на Косову дође до компромиса и трајног решења.

„Вашингтон је највише заинтересован да се настави дијалог између Београда и Приштине, више него Велика Британија и Немачка“, рекао је Дачић, уз констатацију да су САД раније имале став да Србија мора признати независност Косова.

“Из Приштине очекују да ми плаћамо дугове, а они да газдују Трепчом”

Србија је у претходних двадесет година платила око 700 милиона евра дуг Косова и наставиће то да чини, рекао је данас министар спољних послова Ивица Дачић.

„Кад треба да се плаћају дугови, онда су део Србије, кад треба да се отима имовина, онда су независна држава“, рекао је Дачић новинарима у Београду говорећи о понашању косовских Албанаца.

Он је додао да је остало још 200 милиона евра дуга и кредита, те да ће Србија наставити да га исплаћује.

„Они чекају да ми то платимо, и онда кажу од сутра је Трепча наша. Кажу да су независна држава, а неће да плаћају свој дуг“, додао је Дачић.

Дачић о Венецуели: Србија води политику немешања у унутрашње ствари

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је у разговору са замеником министра спољних послова Венецуеле Иваном Хилом да Србија води принципијелну политику засновану на поштовању међународног права, немешања у унутрашње ствари суверених држава и решавања спорова мирним путем.

Шеф српске дипломатије је истакао да разумемо тешку ситуацију кроз коју пролази Венецуела и поздравио дијалог као начин да се дође до трајног решења кризе у земљи.

Дачић је рекао да Србију и Венецуелу карактерише дуго пријатељство, које се огледа и у међусобним подршкама на међународном плану, и захвалио је на принципијелној позицији Венецуеле по питању Косова и Метохије, као на и гласању против пријема Косова у Интерпол и Унеско.

Хил је потврдио подршку Венецуеле нашим ставовима по питању КиМ, која је доследна и неподложна променама, истакавши да се Влада Венецуеле залаже за дијалог, као једини начин за постизање трајно одрживог решења, наводи се у саопштењу МСП.

Вук Јеремић осудио Дачићеву изјаву

БЕОГРАД – Председавајући Савезу за Србију (СЗС) и председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је данас да СЗС најоштрије осуђује изјаву министра спољних послова Ивице Дачића да је „разграничење“ са Косовом од сада и званична државна политика Србије, јер се тиме крши Устав Србије и заклетва којом је Александар Вучић преузео функцију председника.

„Месецима уназад смо упозоравали да се овако нешто спрема, као и да је ‘разграничење’ смоквин лист за признање такозване Републике Косово, које ће проблематизовати југ централне Србије и којим ћемо се трајно одрећи свих наших права и интереса на Косову и Метохији“, навео је Јеремић у писаној изјави.

Јеремић је у име СЗС питао актуелну власт „како ‘разграничење’, односно признање такозване државе Косово, може бити државна политика“.

„Како може бити званична политика нешто о чему није јавно расправљано и о чему Скупштина Србије није ни обавештена, а камоли одлучивала“, навео је Јеремић.

Јеремић је упитао и како нешто може бити државна политика нешто о чему је само један човек, макар он био и председник Републике, тајно разговарао на приватним састанцима са Хашимом Тачијем, а да о тим разговорима никога није обавестио, него је чак и демантовао да је у таквим разговорима и учествовао.

Јеремић је упитао и како нешто може бити државна политика нешто о чему је само један човек, макар он био и председник Републике, тајно разговарао на приватним састанцима са Хашимом Тачијем, а да о тим разговорима никога није обавестио, него је чак и демантовао да је у таквим разговорима и учествовао.

„Савез за Србију се залаже за компромисна решења у складу са нашим Уставом и Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, као и да се пре решавања статусног питања претходно реше сва имовинска питања и питања везана за људска права наших сународника на Косову и Метохији“, рекао је Јеремић.

Коцијанчић – У току је израда „свеобухватног споразума“

БРИСЕЛ – Портпаролка ЕУ Маја Коцијанчић каже да је у фокусу ЕУ рад на постизању правно обавезујућег споразума који би донео трајно решење за отворена питања између Београда и Приштине. Упитана за изјаву министра Ивице Дачић који наводи да је“ разграничење званичан предлог Београда у преговорима са Приштином“, Коцијанчић је за Танјуг оценила да финални споразум мора бити „примењив, одржив и реалан“.

„У току је рад на правно обавезујућем споразуму о свеобухватној нормализацији који би донео трајно решење за отворена питања, примењиво и одрживо, засновано на међусобном пристанку, а у складу са међународним и ЕУ правом и прихватљиво за земље чланице“, поручила је Коцијанчић. Она је поновила да је свеобухватни, правно обавезујући споразум о нормализацији, који се односи на сва отворена питања, „хитан и кључан“ како за напредак Србије и Косова ка ЕУ тако и за стабилност и мир у региону.


Извор: Агенције, ЦЕОПОМ-Истина

Оставите коментар

Оставите коментар на Дачићев брзи језик и реакције

* Обавезна поља