kurir 3БЕОГРАД – Ђорђе Вукадиновић, уредник Нове српске политичке мисли и политички аналитичар, по свој прилици је део тима који стоји иза платформе о Косову председника Томислава Николића, сазнаје Курир од добро обавештених извора!

Платформом се, како се спекулише у јавности, за КиМ даје решење супротно Бриселском споразуму, а према оцени аналитичара, Николић њоме гура прст у око Влади и диже себи рејтинг код могућих председничких избора, који следе после промене Устава.

По Уставу из СФРЈ

Како се наводи, шеф државе предлаже Влади да север Косова настави да третира у складу с Уставом. Такође, идеја је и да територија изван Заједнице српских општина има широку аутономију, попут република у федерацији, и овлашћења која су Албанци имали у СФРЈ. А то, према Уставу СФРЈ из 1974, значи право на судску самоуправу и могућност формирања Уставног суда.

– Вукадиновић је један од оних који стоје иза платформе и којима се овакав предлог чини као добро решење, мада је у супротности с Бриселским споразумом иза којег стоји Влада – каже наш саговорник.

Вукадиновић је у разговору за Курир невешто демантовао да је творац платформе, али је занимљиво то што је једино њему та идеја прихватљива:

– На основу онога што сам прочитао, платформа ми не делује лоше, али је питање колико ју је могуће спровести у овим околностима. Питање је и да ли се њоме даје смоквин лист да се у правну форму упакује оно што је већ дато Албанцима, или се тражи одустајање од Бриселског споразума – каже он.

Увод у трзавице

Аналитичар Душан Јањић каже да је оваква платформа форма неприхватљива и да Николић њоме гура прст у око Влади.

– Јасно је да је она само у функцији политичког јачања председника уочи могућих избора. У првих шест тачака Бриселског споразума нема говора ће ЗСО бити формиран на основу Устава Србије, већ на основу закона Косова. Такође, нигде се за север не каже да је покрајина и не бави се правима Срба – каже Јањић.

С њим је сагласан и аналитичар Драгомир Анђелковић.

– То је увод у трзавице с Владом. Тома не би требало да наступа с таквом платформом без консултације с премијером – каже Анђелковић.

Ни да бекну – Нико неће о Николићу

Станислава Пак, саветница за медије председника Томислава Николића, није одговарала на СМС Курира.

Представници странака нису хтели да коментаришу платформу док је председник јавно не саопшти.

Шта је Устав из 1974. године донео Косову

– Косово је стекло статус федералне јединице СФРЈ.

– Имало је пуну аутономију, законодавну, извршну и судску власт

– Имало је и Врховни суд, представнике у савезном и српском париаменту

– У председништву СФРЈ Косово имало свог представника.

djordje vukadinovic rtsНемам никакаве везе са Николићевом платформом о Косову

Уредник „Нове српске политичке мисли“ и анали­тичар Ђорђе Вукадиновић у интервјуу за Наше новине каже да није учествовао у писању Платформе о Косо­ву и Метохији, али да су га питали, подржао би став да Косово мора бити третирано као део др­жавног система Србије.

Да ли сте писали Николићеву платформу о Косову, као што се тврди?

Нисам писао Платформу о Косову, нити ме је било ко од људи који су радили на овом документу из тима председника Николића консултовао око овог питања. О свом учешћу у писању платформе сазнао сам из медија, али данас човек сва­шта о себи може да сазна из новина. Међутим, с обзи­ром да сам ја и моји сарадници из НСПМ доста писали о Косову и ба­вили се анализама разних аспеката косов­ског проблема, не искључу­јем могућност да су они који су радили на Платформи можда користили наше тексто­ве који су јавни и објављива­ни на сајту Нове српске политичке мисли.

Незванично су медији објавили да се Платформа нала­же да се Косово третира у складу са Уставом Репу­блике Србије. Да ли је то мо­гуће с обзиром на Бриселски споразум?

Не знам да ли је то што медији наводе да пише у Платформи истина (уосталом, председник је склон лаком мењању тих платформи), али сма­трам да је приступ да се Ко­сово третира као део држав­ног система Србије исправан, и мислим да то мора да буде позиција сваке српске власти. Међутим, овакав приступ је вероватно у колизији са Бриселским споразумом. Али с обзиром да Бриселски споразум примењује само српска страна, није немогуће инсистирати на Платформи са ова­квом приступом. Чак и Уставни суд Србије је одбио да се изјасни о Бриселском споразуму са образложе­њем да то није правни него политички акт. Ако је тако, онда из њега не могу да произилазе правне последице.

Можемо ли очекивати сукоб или чак и коначан ра­злаз на релацији Вучић-Николић због неслагања око Платформе?

– То јесте отворена диле­ма и не бих се усудио да спекулишем. Теоретски, могуће је да је Платфо­рма која инсистира на Косо­ву као делу Србије покушај да се по­могне Влади у заузимању чвршћег става према међу­народној заједници и Приштини, а може да буде и покушај да се Вучић и Влада „истерају на чистац“. Такође, то би могла да буде и заједничка стратегија Вучића и Николића који играју „лошег“ и „доброг“ полицајца, а може да буде и иницијална каписла за већи су­коб између њих. Све у свему, не могу да тврдим да је почео рат из­међу њих, али сам ипак ближи мишљењу да ће се сукобити у ставовима око Косова, него да им је то за­једничка стратегија.

Коме сте ви ближи? Чије ставове ћете подржати?

– Никога. Барем док се јасно и јавно не искристалишу ставови. Али ћу свака­ко подржати став који  инсистира да Косово у целини, а посебно Север, мора бити третиран као део државе Србије.


Извор: Курир, Наше новине

Оставите коментар

Оставите коментар на Платформа, Курир и аналитичари

* Обавезна поља