masinaЧетири велика немачка економска института објавила су своју редовну јесењу експертизу привредног развоја државе. Привредни раст и коњунктура се налазе у опадању, а очекује се и пораст незапосленост у земљи.

Све је изгледало као да ће немачка привреда наставити свој бум и у овој години. А онда је дошао хладан туш: у првом кварталу се бруто-друштвени производ смањио за 0,2 одсто. Прогноза стопе привредног раста је коригована наниже, просечно за 0,5 процената и сада износи 1,4 процента. Има више разлога за овај негативни тренд: земље еврозоне које су у финансијској кризи не опорављају се жељеном брзином; сукоб у Украјини и борбе у Сирији и Ираку су допринели смањивању инвестиција; земље убрзаног индустријског развоја такође имају проблема са економијом због драстичног смањења цена сировина. Но, за ситуацију је одговорна и немачка влада. Економски институти су у свом саопштењу навели да су нови „пензиони пакет и увођење јединственог минималног дохотка пригушили привредни раст“.

Повољан развој на тржишту рада је такође заустављен. Број незапослених ће се 2015. повећати и то, према експертизи немачке банке Дојче банк – за 100.000. Читав овај негативни развој се већ осећа у аутомобилској бранши. Дајмлер и Фолксваген су увели програме ригорозне штедње а Форд и Фијат – скраћење радног времена. Санкције Русији тешко су погодиле сектор машиноградње: у првих шест месеци 2014, извоз је смањен за око 19 одсто у поређењу са истим периодом прошле године. Ево како ове трендове коментаришу новинари надрегионалних и регионалних дневних листова.

Ајзенахер пресе (Ајзенах): „Привредни експерти вероватно нису били претерано изненађени развојем ситуације. Кризе у свету су стигле и до Немачке – то се могло очекивати. Актуелна политика савезне владе је таква да све мора да функционише савршено, што није могуће: при покушају да се поправи лоше стање на тржишту цена енергије, чланови владајуће коалиције су показали неслогу. О осталим проблемима да и не говоримо.“

Вестфален блат (Билефелд): „Да ли су ове вести разлог за забринутост? – Можда. Да ли су разлог за панику? – Никако. Немачка је срећом врло удаљена од рецесије и смањења привредног рата какво смо имали 2009. године (…) Немачка локомотива је успорена, али и даље успешно вуче композицију…“

Аугсбургер алгемајне (Аугсбург): „Ово је право врзино коло. Свака десетина смањења привредног раста смањује и приход од пореза за 700 милиона евра. За Ангелу Меркел ситуација постаје непријатна. Све говори у прилог сазнању да је влада, годину дана по ступању на дужност, већ оставила за собом своје најбоље дане.“

Бонер генерал анцајгер (Бон): „Задатак политике и посебно финансијске и економске политике јесте да земљу у добрим временима припреми за то да у лошим временима штета буде што мања. Но, у Немачкој о томе нема ни говора. Напротив: влада је протеклих година учинила много да се благостање изгуби, а није учинила ништа да би га одржала.“

Килер нахрихтен (Кил): „Стопа раста је већа од једног процента и то је још увек добро. Али, није преостало много времена. За нашу привреду ће од животне важности бити модернизовање инфраструктуре.“

Ноје оснабрикер цајтунг (Оснабрик): „Само без панике… Немачка је још увек локомотива европске коњунктуре. Ова земља је још далеко од стагнације или рецесије (…) Ипак, има и узнемирујућих фактора: раст светске привреде је ослабљен; еврозона никако да оздрави; сукоб у Украјини, санкције против Русије, сукоби у арапском свету и епидемија еболе – све то гуши размах инвестиција и потрошње.“

Зидојче цајтунг (Минхен): „Многи сада смањују размере проблема коментарима да и поред свега ситуација није лоша. Али, привреда је ретко када имала такав пад као што је то случај ових дана. То је сигнал упозорења на који би влада морала да реагује. Велика коалиција би морала да више инвестира у инфраструктуру, у путеве, железничке пруге… то би помогло привреди, а пошто је привреда велика и разграната у читавом свету, помогло би и Европи и светској привреди.“


Извор: Дојче Веле

Оставите коментар

Оставите коментар на Почетак рецесије немачке привреде

* Обавезна поља