percevicБЕОГРАД – Горан Перчевић, власник фирме „Интеркомерц“, ухапшен је вечерас на Бањици, у стану пријатеља код ког се крио. Перчевића након привођења у полицијску станицу очекује саслушање код тужиоца, због малверзација са кредитима Универзал банке од 1,4 милијарде динара, сазнаје Блиц.

Перчевић, за којим је полиција расписала налог за хапшење раније данас, крио се у пријатељевом стану на Бањици.

Полиција је покушала да га ухапси данас у његовом стану, у ком га није пронашла.

Перчевић се сумњичи да је без поштовања законске процедуре одговорног лица добио 34 кредита код Универзал банке, у износу већем од 1,3 милијарде динара.

Припадници МУП Србије нису пронашли Перчевића на адреси где је пријављен по месту пребивалишта.

Због тога је издата потрага за Перчевићем, одговорним лицем предузећа Интеркомерц и Котекс из Београда. Шесте месеци је трајала истрага о овом случају.

Министар полиције Небојша Стефановић је рекао на конференцији за новинаре да је за Перчевићем расписана потрага и да очекује да ће веома брзо бити лишен слободе

Перчевић оптужен за млверзације од 1,45 милијарде динара

Полиција је раније данас расписала потрагу за бизнисменом Гораном Перчевићем, власником предузећа „Интеркомерц” и „Котекс” и некадашњим функционером СПС-а, због различитих малверзација у привреди, изјавио је јуче Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова Србије. Перчевић је, наводи министар, осумњичен да се, искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем овлашћења, с руководиоцима Универзал банке непосредно договарао о различитом одобравању и обезбеђивању кредита одређеним фирмама у укупном износу од 1.449.730.833 динара.

На овај начин, наводи Стефановић, одобрена су 34 кредита.

„Због кредитне неспособности и неодговарајућих средстава, што се у самом старту знало, кредити нису могли да буду враћени делимично или у целости. То је довело до пада адекватности капитала Универзал банке и одузимања дозволе за рад, чиме је нанета штета за акционаре и депоненте ове банке. Очекујем да ће Перчевић врло брзо бити ухапшен”, оценио је Стефановић.

Истрага против Перчевића трајала је дуже од шест месеци, навео је Стефановић и додао да је урађена темељно како би било обезбеђено довољно доказа за одговарајући судски епилог. Упитан због чега је налог за хапшење Перчевића тек сад издат, Стефановић је рекао да је полиција радила по налогу тужилаштва.

„Припадници МУП-а Србије нису пронашли Перчевића на адреси где је пријављен по месту пребивалишта. После тога, издата је потрага за Гораном Перчевићем”, саопштио је јуче МУП.

У августу ове године Перчевић је у тужилаштву саслушан као сведок у поступку који се води против Драгана Томића, председника Извршног одбора Универзал банке и некадашњег посланика Српске напредне странке. Перчевић је тада, како су пренели београдски медији, казао да је „Интеркомерц” враћао уредно кредите, све док нису запали у блокаду, али је додао да су „поново стали на ноге” и да би сада могли да наставе с враћањем кредита.

Подсетимо, у фебруару ове године, поводом сумњи на малверзације у Универзал банци, ухапшен је Драган Томић, посланик СНС-а, пошто се одазвао позиву за саслушање. Истрага полиције показала је да је Универзал банка оштећена за пет милиона евра због одобрења два кредита од по 2,5 милиона евра. Први кредит је одобрен Ветеринарском заводу, чији је власник Драган Ђурић, док је други кредит дат „Интеркомерцу” Горана Перчевића.

За незаконите радње, поред Томића, осумњичени су и чланови ИО Невена Белић и Драгољуб Перишић. Из ранијег руководства ИО терете се Љиљана Стојановић, коју је Томић заменио на функцији, и Милован Пузовић.

Томић је с још неколико саучесника осумњичен да је без позитивног мишљења Одељења за процену бонитета банке издао ненаплативе и ризичне пласмане кредита за више предузећа.

Универзал банци је 31. јануара ове године одузета дозвола за рад јер је Извршни одбор Народне банке Србије (НБС) утврдио да се у претходном периоду финансијско стање ове банке знатно погоршало. Привредни суд у Београду покренуо је у 3. фебруара ове године стечајни поступак над овом банком. Одмах је покренута полицијска истрага која се у највећој мери ослања на извештај о контроли Универзал банке, који је сачинила Народна банка Србије.

У том извештају је написано да је Универзал банка „од 25. априла до 30. септембра 2013. године одлуком Извршног одбора одобрила 122 зајма без позитивног мишљења Одељења за оцену бонитета”. Тачније, од дана када је Томић именован за председника ИО банке пуштен је укупно 81 кредит од 122.

Према наводима извештаја одобрено је 647,614 милијарди динара тешко наплативих кредита. Највећи износи у 2013. години одобрени су ИТМ групи, „Индустрокомерцу”, „Земуникум риал истејт” и „Медиленсу”.

Такође, банка је у наведеном периоду повећала изложеност према фирмама повезаним с „Фармакомом МБ” и „Интеркомерцом”, при чему су кредити „Интеркомерцу” и „Беохемији” одобрени искључиво по основу залоге над робом, а без прибављања хипотека. Тако је закључно с 30. септембром 2013. године, банка од 12 фирми повезаних с Концерном „Фармаком МБ” потраживала 1,154 милијарде динара, од четири фирме повезане с „Интеркомерцом” 1,037 милијарди динара, док је „Беохемија” с још две своје повезане фирме Универзал банци дуговала 741,9 милиона динара. Само током прошле године, овим трима фирмама ИО је одобрио укупно 5,4 милијарде динара пласмана.

ljubisa-buha01-foto-n-markovic_origЧуме ухапшен због насиља у породици и напада на полицајца

Полиција је ухапсила Љубишу Буху званог Чуме због напада на службено лице и насиља у породици. Буха је ухапшен по налогу београдског Вишег тужилаштва и против њега је поднета кривична пријава, потврдио је јуче Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова Србије.

„Током интервенције полиције по пријави насиља у породици, Буха је напао једног од полицајца”, објаснио је Стефановић, додавши да не може да открива име полицајца.

Како незванично сазнајемо, Буха је недавно послао и претеће писмо Управи криминалистичке полиције, у којем је, између осталог, навео да се полицајци не приближавају њему и његовој кући.

Сведока сарадника у поступцима за убиство премијера Зорана Ђинђића и против припадника „земунског клана”, због насиља у породици, пријавила је супруга, 8. новембра ове године. Ивана Буха-Туловић пријавила је да ју је супруг напао, поцепао јој мајицу и избацио из куће. Према незваничним информацијама, она је полицајцима из ПУ Сурчин рекла да је до напада дошло после свађе са супругом и да је одбила лекарску помоћ.

Ово није први овакав инцидент између супружника. Буха-Туловић је фебруару 2011. године полицији до детаља описала како ју је супруг тукао, али је после извесног времена повукла кривичну пријаву. Поступак је, по службеној дужности, покренуо надлежни тужилац. На суђењу је оповргла оно што је рекла у полицији. Тврдила је да је повређена „када су на њу пала врата туш кабине”. Љубиша Буха Чуме ослобођен је оптужби за насиље у породици. И у првом и у поновљеном поступку – због недостатка доказа. У оба случаја, Први основни суд у Београду констатовао је да нема доказа да је Буха 3. фебруара 2011. године тукао супругу Ивану Туловић. Први пут 15. новембра 2012. године, а затим и 25. јула ове године.

Прво основно тужилаштво, које је поднело оптужни предлог против Бухе због насиља у породици, својевремено је одустало од његовог кривичног гоњења када је возилом усмртио пешака који је у пијаном стању прелазио ауто-пут на неосветљеном делу, у непосредној близини пасареле за пешаке.


Извор: Блиц, Политика

Оставите коментар

Оставите коментар на Ухапшени Горан Перчевић и Љубиша Буха Чуме

* Обавезна поља